تعریف سطح های مختلف زبان

تعریف سطح های مختلف زبان

تعیین سطح
سطح دانش زبانی افراد بر اساس استاندارد بین المللی CEFR سنجیده میشود. این معیار سنجش دانش زبانی شامل 6 سطح است که از A1 به عنوان پایین ترین سطح تا C2 به عنوان بالاترین سطح دسته بندی می شود.

زبان آموز سطح A1 به صورت ساده می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند و به تبادل اطلاعات ساده بپردازد و سوالات ساده بپرسد و پاسخ های ساده را بفهمد. مثلا میتواند درباره غذاهای موجود در منوی یک رستوران سوال بپرسد و پاسخ هایی را که در این باره به او داده می شود بفهمد. یا می تواند برای خود از یک باجه بلیط تهیه کنید. به تنهایی در کشوری که به زبان مورد نظر صحبت میکنند به گردش بپردازد, آدرس بپرسد و به تبادل اطلاعات ساده با دیگران بپردازد مثلا اسم و شماره تلفن, آدرس ایمیل ....خود را به کسی بدهد و این اطلاعات را از دیگران بگیرد.

زبان آموز سطح A2 می تواند اطلاعات ساده را درک کند و در شرایط و موقعیت های آشنا ابراز عقیده کند. مثلا می تواند در مورد یک موضوع آشنا با کسی بحث و تبادل نظر کند. می تواند در بحث های اجتماعی شرکت کند و نظر خود را درباره مشکلات جامعه بیان کند.

زبان آموز سطح B1 می تواند به صورت محدود و به طور کلی اطلاعاتی را که در شرایط غیرآشنا دریافت می کند درک و در چنین شرایط ارتباط برقرار کند. مثلا در کشوری که به زبان مربوطه صحبت می کنندمی تواند یک حساب بانکی برای خود باز کند, آپارتمانی برای خود اجاره کند یا شغل ساده ای به عنوان یک کارمند فروشنده داشته باشد.

زبان آموز سطح B2 می تواند در اکثر موقعیت ها با مخاطب ارتباط برقرار کند. و در مورد موضوعات متعددی ابراز عقیده و بحث کند. مثلا می تواند چند گردشگر را برای بازدید از مکان های دیدنی به گردش ببرد و با جزئیات درباره بناهای تاریخی توضیح بدهد. این شخص می تواند در کشوری که به زبان مربوطه صحبت میکنند در یک رشته دانشگاهی تحصیل را آغاز کند.

زبان آموز سطح C1 می تواند با آگاهی از اینکه صحبت هایش از نظر گرامری و واژگانی تا چه حد صحیح هستند با دیگران ارتباط برقرار کند. می تواند جایگاه مناسب و کاربرد مناسب لغات و اصطلاحات را تشخیص بدهد و در صورت مواجه شدن با موضوع نا آشنا به خوبی از پس آن بربیاید. چنین شخصی عملا میتواند به تدریس و ترجمه زبان بپردازد.

زبان آموز سطح C2 می تواند با موضوعاتی سر و کار داشته باشند که محتوای آکادمیک دارند و برای درک کردن شان به دانش زبانی عمیقی نیاز است. این شخص در بعضی موارد حتی پیشرفته تر از یک فرد Native معمولی یعنی کسی که زبان مربوطه زبان مادری اش است صحبت می کند, می نویسد و درک میکند. 

 

به طور خلاصه دسته بندی سطح های زبانی اینها هستند:
 


A1=elementary/beginner
A2=preintermediate
B1=preintermediate-intermediate
B2=intermediate-upper intermediate
C1=advanced

 

سطح های مجموعه کتاب های امریکن اینگلیش فایل اینها هستند:

Starter=beginner/elementary to A1
Book 1 = A1-A2
Book 2 = A2-B1
Book 3 = B1-B2
Book 4 = B2
Book 5= C1

تطابق نمرات 0 تا 9 آیلتس با سطح های CEFR به ترتیب زیر هستند:

IELTS

0-4=A1-A2
4-5=B1
5-6.5=B2
6.5-8= C1
8-9= C2

برای اینکه مطمئن شوید با کدام کتاب باید شروع کنید میتوانید در این 3 تست رایگان تعیین سطح شرکت کنید. بهتر است ابتدا تست سطح مبتدی را انجام داده و در صورتیکه همه 50 سوال را صحیح پاسخ دادید, تست سطح بعدی را انجام بدهید:
1. سطح مبتدی
2. سطح متوسط
3. سطح پیشرفته

آزاده مبشر
آزاده مبشر

نظرات کاربران

تصویر کاربر
زهره جلاليان

سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان.من تست های سطح مبتدی رو انجام دادم و از 50 سوال به 42 سوال جواب دادم.بخاطر همین کتابهای starter را خریداری کردم و الان هفته ی دوم از آغاز شروع خواندن زبان هستم با ویدیوهای شما.

نظری بگذارید