مزیت‌های یادگیری یک زبان

مزیت‌های یادگیری یک زبان

احتمالا شنیده اید که می‌گویند به زودی دیگر نیازی نخواهید داشت که یک زبان چدید را بیاموزید چون محققین و مهندسین در حال تولید ابزار و نرم افزارهایی هستند که به راحتی می‌توانند صحبت‌های افراد از زبانی بیگانه را برایتان ترجمه کنند. بعد از شنیدن چنین خبرهایی با خودتان می‌گویید خوب است. پس دیگر لازم نیست به خودم زحمت یادگیری زبان را بدهم. تکنولوژی این مشکل را حل می‌کند. پس بهتر است وقتم را تلف نکنم و به جای یادگیری زبان برنامه‌های "بفرمایید شام"indecision و "استیج"no و "خندوانه" frownرا تماشا کنم.

چند نفر را می‌شناسید که حتی قبل از اینکه دست به کار یادگیری یک زبان مثل انگلیسی شوند و کار را شروع کنند بی‌خیال شده‌اند؟ آن هم پیش از اینکه بفهمند سال‌های بسیار بسیار زیادی طول خواهد کشید تا یک نرم افزار و تکنولوژی جدید بتواند حتی نیمی از کاری را انجام بدهد که مغز انسان برای تشخیص جملات و درک یک زبان انجام می‌دهد.

حالا یادگیری زبان فقط برای این است که بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید؟ آیا تا به حال به منافع دیگری که یادگیری زبان دارد فکر کرده‌اید؟ در ادامه می‌خواهم 80 فایده یادگیری زبان را به شما اطلاع بدهم که از بعضی از آنها احتمالا خبر دارید و بعضی دیگر برایتان شگفت آورند. بد نیست این را هم بدانید که در پس هر یک از فوایدی که در اینجا ذکر شد تحقیقات گسترده‌ای نیز قرار دارد و من این منافع را از خودم ننوشته‌ام.

هدفم از ارائه این لیست این است که به شما نشان بدهم یادگیری یک زبان تا چه حد می‌تواند مفید باشد. امیدوارم این دانش موجب شود زمان هایی که در یادگیری زبان به بن بست می‌خورید و پیشرفت‌تان کند می‌شود با به یادآوری نکاتی که در ادامه می‌گویم همچنان با امیدواری به کارتان ادامه بدهید.

همچنین امیدوارم این مطالب موجب شود شما، بچه‌هایتان، همسرتان، دوستان‌تان، یا حتی والدین‌تان را هم تشویق به یادگیری زبان کنید. هیچ وقت دیر نیست.

هر بار که از یادگیری زبان ناامید شدید نگاهی به این لیست بیندازید تا دوباره دلگرم شوید.

1. اولین فایده یادگیری یک زبان جدید رشد مغزی است.

تحقیقات Johan Martensson نشان می‌دهد بعد از 3 ماه یادگیری یک زبان جدید مغز زبان آموزان در 4 نقطه رشد داشته است. هیپوکامپ و سه نقطه از شکنج مغز. حالا وقتی بیشتر از 3 ماه به یادگیری زبان ادامه می‌دهید و در یادگیری‌تان جدی هستید چه اتفاقی می‌افتد؟

تغییرات هیپوکامپ و شکنج مغز خصوصا در افرادی که ترجمه همزمان انجام می‌دهند بیشتر دیده می‌شد.

منبع:
(Johan Mårtensson, Johan Eriksson, Nils Christian Bodammerc, Magnus Lindgren, Mikael Johansson, Lars Nyberg, Martin Lövdén (2012).

2. حافظه‌تان بهتر خواهد شد

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط Julia Morales از دانشگاه Granada در اسپانیا کودکانی که غیر از زبان مادری خود زبان دیگری را می‌آموزند قادرند راحت تر از افرادی که فقط به یک زبان سخن می‌گویند خاطرات را به یاد بیاورند.

خانم Morales و تیم تحقیقاتی اش زمانی که از کودکان تست‌های مربوط به حافظه می‌گرفتند متوجه شدند آن دسته از کودکانی که غیر از زبان مادری زبان دیگری بلد بودند هم سریع‌تر عمل می کردند و هم دقیق‌تر.

کودکان شرکت‌کننده در این تحقیقات حافظه بهتری داشتند، مغزشان سریع‌تر کار می‌کرد و به شکل منطقی‌تری اطلاعات را بیرون می‌کشید و مشکلات را تشخیص می داد.

وقتی مغزتان را وادار می‌کنید کلمات خاص مربوط به زبان‌های مختلف را به یاد بیاورد بخش هایی از مغز که مسئول ذخیره کردن اطلاعات و بازیابی آنها هستند تقویت می‌شوند.

منبع: (Julia Morales, Alejandra Calvo, Ellen Bialystok (2013). “Working memory development in monolingual and bilingual children

3. سومین فایده یادگیری زبان این است که مهارت‌های شنیداری‌تان بهتر می‌شود

آیا به یاد می‌آورید زمانی که یادگیری زبان را شروع کرده بودید درک شنیده هایتان به انگلیسی چقدر سخت بود؟ برای من که اصلا کابوس بود! از آنجایی که مغز شما مجبور است سخت کار کند تا تفاوت میان صداهای مختلف در یک زبان را تشخیص بدهد دو زبانه بودن به شما کمک می‌کند مهارت شنیداری بهتری داشته باشید.

منبع:

(Krizman et al., 2012).

Further references:
Lapkin, et al 1990, Ratte 1968.

4. هوش کلامی و غیرکلامی تان افزایش پیدا می‌کند

در سال 1962 پیل و لمبرت مطالعه‌ای را منتشر کردند که بر اساس آن افرادی که می‌توانند به بیش از یک زبان به خوبی صحبت کنند از نظر هوش کلامی و هوش غیرکلامی از افرادی که فقط به زبان مادری خود حرف میزنند سرترند.

افراد دو زبانه در آزمون‌های هوش امتیاز بیشتری کسب می‌کنند زیرا موفقیت دراین آزمون‌ها نیازمند انعطاف مغز است که در اثر یادگیری یک زبان به دست می‌آید

منبع:

References:
Peal E., Lambert M. (1962). “The relation of bilingualism to intelligence”.Psychological Monographs75(546): 1–

آزاده مبشر
آزاده مبشر

نظرات کاربران

تصویر کاربر
Nooshin

سلام خانوم مبشر خسته نباشيد، ببخشيد من تصميم دارم تو چند ماه اينده ايلتس اكادميك بگيرم، تو كانون زبان ايران تا ترم advance 1 خوندم ولي بخاطر كنكور حدود 2 ساله كه ول كردم البته زبان كنكورمو ميخوندم ولي خيلي از كلماتي كه بلد بودم يادم رفته. به نظر شما ميتونم خودم براي ايلتس بخونم و كلاس نرم؟ اگه اره چه منابعي رو معرفي ميكنيد؟

پاسخ آزاده مبشر

سلام خانم نوشین عزیز. آیلتس چون آزمون سنجش سطح مهارت‌های 4 گانه شما در استفاده از زبان انگلیسیه منبع خاصی نداره که مثلا فقط از همون سوال بیاد. مهم اینه که شما بتونید در 4 مهارت اسپیکینگ، لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ خوب عمل کنید.
ضمنا آیلتس قبولی و ردی نداره از 0 تا 9 نمره است اگه سر جلسه حاضر نشید براتون صفر رد میشه و اگه در حد یه نیتیو زبان بلد باشید براتون نمره 9 لحاظ میشه. نکته دیگه ای که باید بدونید اینه که آیلتس اکثر سوالاتش مفهومیه و گزینه ای و تستی توش خیلی کمه پس مدل آماده شدن برای آیلتس با کنکور یا آزمون های مشابه در ایران فرق داره. مطمئنا خودتون میتونید به صورت self study خودتونو برای آزمون آماده کنید اما قبلش حتما با فرمت آزمون آشنا بشید. مثلا آیا میدونید چند مدل آزمون آیلتس هست؟ شما کدومش رو لازم دارید و چه نمره ای لازم دارید؟ حداقل نمرات هر skill شما باید چند باشه تا کشوری که میخواید بهش مهاجرت کنید یا درش ادامه تحصیل بدید شما رو بپذیره؟
یه ویدیوی رایگان در مورد انواع آزمون آیلتس، شهریه آزمون و غیره تهیه کردم که میتونید توی همین سایت ملاحضه کنید. 4 ویدیوی رایگان هم در مورد جزئیات برگزاری هر کدوم از 4 مهارت های زبانی در آیلتس هم در سایت هست حتما ملاحضه کنید.

بهتون پیشنهاد میدم اگر تهران تشریف دارید در یه آزمون آزمایشی که مراکز مختلفی مثل آفرینش برگزار میکنن شرکت کنید. شهریه آزمون آزمایشی بسیار کمتر از شهریه آیلتس واقعیه و البته نمرش قابل ارائه به جایی نیست اما حداقل میتونید حودتون رو محک بزنید و ببینید واقعا در چه سطحی هستید. این خیلی مهمه ابتدا سطح تون مشخص بشه بعد تعیین کنید از اون سطح نمره به چه نمره ای می خواید برسید. 
منابع برای آیلتس خیلی زیاده ابتدا سطح زبان تون رو بهم بگید تا با توجه به سطح شخص شما راهنمایی تون کنم
لینک ویدیوها اینها هستن: ویدیو معرفی انواع آزمون آیلتس، ویدیوی اسپیکینگ، ویدیوی لیسنینگ، ویدیوی ریدینگ، ویدیوی رایتینگ.

تصویر کاربر
بهرامی

سلام. برای فیلم دیدن و به جای سریال Desperate ... پیشنهاد می کنید برای تمرین لهجه بریتیش چه چیزی را نگاه کنیم؟ سپاس فراوان.

پاسخ آزاده مبشر

سلام

سریال های با لهجه بریتیش زیاد هستن مثل Doctor Who, Sherlock, Poldark, 

نظری بگذارید