هر چه زبان می خوانید پیشرفت نمی‌کنید؟

هر چه زبان می خوانید پیشرفت نمی‌کنید؟

زمان تقریبی مطالعه: 00:05:00

اگر فرصت خواندن این مقاله را ندارید فایل صوتی این مقاله را از لینک پایین دانلود کنید

 

هیچ وقت به انداز کافی برای یادگیری زبان وقت ندارید؟ یا اگر هم برای زبان وقت بگذارید انگار خیلی پیشرفت نمی‌کنید؟

احتمالا شما از آن دسته افرادی هستید که همیشه مشغول انجام کارهای کم‌اهمیت هستند. به همین دلیل این افراد پیشرفت چندانی در زبان نمی‌کنند.

همه ما تا حدی این مشکل را داریم و به نظر اکثر ما کسی که بتواند به طور کامل و طولانی‌مدت روی مسئله‌ای تمرکز کند حتما نابغه است.

برای یادگیری زبان سه نوع فعالیت داریم

اول فعالیت‌هایی که شدت کمی دارند

این نوع فعالیت‌ها را اغلب دوست داریم انجام بدهیم. فعالیت‌هایی که حس خوبی به ما می‌دهند و موجب می‌شوند فراموش کنیم کار اصلی و مهمی که باید انجام بدهیم چیست. مثل تماشای فیلم به زبان اصلی. این کارها کمک چندانی به پیشرفت‌مان نمی‌کنند.

و بعضی‌ها از این خصوصیت راحت‌طلبی ما آدم‌ها برای یادگیری زبان سوء‌استفاده می‌کنند و اصلا به این شکل کسب درآمد می کنند. آگهی‌های آموزش زبان در خواب یا یادگیری حرفه‌ای انگلیسی در 2 ماه و کسب حداقل نمره 6 آیلتس در 6 ماه از این دسته هستند.  

اپلیکیشن‌هایی مثل Duo lingo که به شکل رایگان به شما زبان آموزش می‌دهند نیز از همین دسته هستند. افراد زیادی با من تماس می‌گیرند و می‌گویند که چندین لول در این اپلیکیشن پیش رفته‌اند اما هنوز نمی‌توانند به زبان مربوطه صحبت کنند. مطمئنا برنامه‌های این چنین آموزش زبان انگیزه‌بخش هستند و کار خوبی برای وقت گذرانی به حساب می‌آیند اما به هیچ وجه به اندازه برنامه‌های واقعی آموزش زبان، موثر نیستند.

فعالیت‌هایی با شدت متوسط برای یادگیری زبان

انجام این فعالیت‌ها کمی از شما انرژی می‌برد اما خیلی سخت نیستند مثل مطالعه یک مجله به زبان اصلی یا خواندن کتاب لغت.

و اما فعالیت‌هایی با شدت زیاد. فعالیت‌های واقعی برای یادگیری زبان.

حس خیلی بدی در هنگام انجام‌ این فعالیت‌ها دارید و دل‌تان می‌خواهد زودتر تمام شوند اما نتایج عالی تولید می‌کنند. پدرتان بعد از انجام این فعالیت ها در می‌آید و دل‌تان می‌خواهد یکی بغل‌تان کند تا هق هق گریه کنید.

این قله اورست زبان است که اگر می‌خواهید به شکلی واقعی پیشرفت کنید هر روز باید از آن بالا بروید.

فعالیت‌هایی با شدت بالا در زمان یادگیری زبان

در سطح A1-A2 کنار هم قراردادن بیشتر از چهار پنج کلمه در کنار هم.

در سطح B1-B2 یادگیری لغات کافی (در حالیکه روی بهبود گرامر خود کار می‌کنید)

در سطح C1-C2 جایگزین کردن لغاتی که در حال حاضر بلد هستید با هم معنی‌هایشان. یعنی یاد بگیرید که مثلا به جای great بگویید marvelous.

کار کردن با اپلیکیشن‌های رایگان آموزش زبان آسان است اصلا این اپ‌ها طوری طراحی شده‌اند که شما تصور کنید یادگیری یک زبان بسیار آسان و در حد یک بازی است. زیرا هرچه بیشتر از این آموزش‌های رایگان استفاده کنید صاحبان این اپلیکیشن‌ها فرصت بیشتری برای جذب تبلیغاتی پیدا می‌کنند که شما را در معرض‌شان قرار می‌دهند و از این راه درآمد کسب می‌کنند.

اگر به طور جدی به دنبال پیشرفت در زبان هستید:

  1. تعیین کنید در سطحی که قرار دارید (مبتدی، متوسط یا پیشرفته) فعالیت‌های باشدت زیاد برای شما کدام‌ها هستند. خیلی راحت می‌توانید بفهمید این کار چیست. می‌تواند کاری باشد که مدام به تعویق می‌اندازید. کاری که بیشتر از چند دقیقه قادر به انجامش نیستید و تنها دقایقی بعد از شروع آن، به سراغ موبایل‌تان می‌روید و پیام‌ها را چک می‌کنید. مثل تمرین رایتینگ.
  2. زمان انجام این کار را کوتاه و محدود کنید

با کم شروع کنید. لزومی ندارد بیشتر از 20 دقیقه از وقت‌تان را در روز به این کار اختصاص بدهید. حتی اگر لازم شد این 20 دقیقه را به 4 تا 5 دقیقه تقسیم کنید. به تدریج که در انجام این کار مهارت پیدا کردید می‌توانید به این زمان اضافه کنید.

فعالیت‌های با شدت زیاد به مرور زمان تغییر می‌کنند یعنی فعالیتی که امروز برای شما شدتش زیاد به حساب می‌آید ممکن است یک ماه دیگر به فعالیتی با شدت متوسط تبدیل شود. باید حواس‌تان باشد همین طور که پیشرفت می‌کنید روش‌های یادگیری و نوع تمرینات تان را تغییر بدهید.

 

 

برگرفته از یونیورس آو مموری

 آزاده مبشر
آزاده مبشر

نظرات کاربران

تصویر کاربر
Ghodrati

با سلام و عرض ادب. وقت بخير. ببخشيد از نظر اسپيكينگ و ليسنينگ ضعيف هستم و طبق صحبتهاي شما داشتم سريالdespreate housewives را بدون زيرنويس سعي ميكنم هر روز يه قسمتيش رو ببينم ولي دانلود كردن قسمتهاي مختلف ان خيلي سخته و به كندي انجام ميگيره. ميخواستم بدونم از شما مشورت ميخواستم براي يادگيري هر چه سريعتر اين مهارتها و چون ميخواستم ازمون ايلتس بدم. سپاسگزارم

پاسخ آزاده مبشر

سلام آقا یا خانم قدرتی عزیز. شما ابتدا باید سطح زبان تون رو مشخص کنید. و اینکه اگه در لیسنینگ و اسپیکینگ ضعیف هستید بالاخره باید روش کار بشه و هیچ راه حل فوری و یک شبه ای برای تقویت این دو مهارت وجود نداره. من سطح زبان شما رو نمیدونم و اطلاع ندارم وضعیت صحبت کردن و لیسنینگ شما درچه حدیه اما اگه میخواید خودتون رو برای آیلتس آماده کنید و وقت تون زیاده با همون فیلم کارتونو شروع کنید. اگه دیر دانلود میشه لابد سرعت اینترنت تون پایینه. اینترنت پرسرعت تهیه کنید تا این مشکل رو نداشته باشید. در ضمن در سایت، مهارت اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس رو هم آموزش میدیم ولی لازمش اینه که قبلش از دوره گرامر آیلتس مون استفاده کرده باشید. لیسنینگ و اسپیکینگ رو میتونید از اینجا تهیه کنید و گرامر ویژه آیلتس از اینجا.

نظری بگذارید