آزمون تعیین سطح

اینجا با اینکه هر سطح چه معنایی داره آشنا می‌شیم. بعد از خوندن توضیحات می‌تونید رایگان و آنلاین تست بدید تا سطحتون مشخص بشه.

سه آزمون تعیین سطحی رو که اینجا میبینین آکسفورد تهیه کرده و من، آزاده مبشر، تحلیل‌های مربوط به هر پاسخ رو طراحی و اضافه کردم. سطح دانش زبانی افراد بر اساس استاندارد بین المللی CEFR سنجیده می‌شه. CEFR مخفف Common European Framework of Reference هست. این معیار سنجش دانش زبانی شامل 6 سطحه که از A1 به عنوان پایین ترین سطح تا C2 به عنوان بالاترین سطح دسته‌بندی می‌شه.

سطح A1

زبان‌آموز سطح A1 به صورت ساده می‌تونه با دیگران ارتباط برقرار کنه و به تبادل اطلاعات ساده بپردازه؛ سوالات ساده بپرسه و پاسخ‌های ساده رو بفهمه. مثلا می‌تونه درباره غذاهای منوی یک رستوران بپرسه و پاسخ‌ها رو بفهمه. یا می‌تونه برای خودش از یک باجه بلیط بخره. به تنهایی در کشوری که به زبان مورد نظر صحبت میکنن گردش کنه، آدرس بپرسه و اطلاعات ساده‌ خودش رو مثل اسم و شماره تلفن، آدرس ایمیل و... به دیگران بده و این اطلاعات رو ازشون بگیره.

سطح A2

زبان آموز سطح A2 می تواند اطلاعات ساده را درک کند و در شرایط و موقعیت های آشنا ابراز عقیده کند. مثلا می تواند در مورد یک موضوع آشنا با کسی بحث و تبادل نظر کند. می تواند در بحث های اجتماعی شرکت کند و نظر خود را درباره مشکلات جامعه بیان کند.

سطح B1

زبان آموز سطح B1 می تواند به صورت محدود و به طور کلی اطلاعاتی را که در شرایط غیرآشنا دریافت می کند درک و در چنین شرایط ارتباط برقرار کند. مثلا در کشوری که به زبان مربوطه صحبت می کنندمی تواند یک حساب بانکی برای خود باز کند, آپارتمانی برای خود اجاره کند یا شغل ساده ای به عنوان یک کارمند فروشنده داشته باشد.

سطح B2

زبان آموز سطح B2 می تواند در اکثر موقعیت ها با مخاطب ارتباط برقرار کند. و در مورد موضوعات متعددی ابراز عقیده و بحث کند. مثلا می تواند چند گردشگر را برای بازدید از مکان های دیدنی به گردش ببرد و با جزئیات درباره بناهای تاریخی توضیح بدهد. این شخص می تواند در کشوری که به زبان مربوطه صحبت میکنند در یک رشته دانشگاهی تحصیل را آغاز کند.

سطح C1

زبان آموز سطح C1 می تواند با آگاهی از اینکه صحبت هایش از نظر گرامری و واژگانی تا چه حد صحیح هستند با دیگران ارتباط برقرار کند. می تواند جایگاه مناسب و کاربرد مناسب لغات و اصطلاحات را تشخیص بدهد و در صورت مواجه شدن با موضوع نا آشنا به خوبی از پس آن بربیاید. چنین شخصی عملا میتواند به تدریس و ترجمه زبان بپردازد.

سطح C2

زبان آموز سطح C2 می تواند با موضوعاتی سر و کار داشته باشند که محتوای آکادمیک دارند و برای درک کردن شان به دانش زبانی عمیقی نیاز است. این شخص در بعضی موارد حتی پیشرفته تر از یک فرد Native معمولی یعنی کسی که زبان مربوطه زبان مادری اش است صحبت می کند, می نویسد و درک میکند.

معایب یادگیری سطحی

زبان‌آموزای زیادی هستن که صرفا سعی میکنن یه کتاب رو تمومش کنن، بدون اینکه به شکل عمیق روی اون کتاب کار کنن؛ به همین دلیل وقتی دارن مطالب سطح پیشرفته رو یاد میگیرن, ایرادای زیادی دارن که به سطح پایه و متوسطه مربوط میشه. تصور کنین زبان‌آموزی رو که اطلاعات زیادی در سطح پیشرفته داره اما همچنان در زمان صحبت کردن و نوشتن از حروف تعریف استفاده نمی‌کنه یا به اشتباه اون‌ها رو به کار می‌بره. چنین فردی برای تصحیح ایرادهای زبانی خودش جز برگشتن به مطالعه مباحث پایه‌ چاره‌ای نداره.

پس اگه خودت رو فردی با دانش زبانی متوسط یا پیشرفته میدونی و با این حال در تست تعیین سطح پایه به همه ۵۰ سوال درست پاسخ ندادی، درسته که مبتدی نیستی اما حتما ایرادهای اساسی در سطح پایه داری که نیاز به اصلاح‌شدن دارن. در ضمن یه تعیین سطح کامل و همه جانبه شامل تعیین سطح زبانی شما در مهارت Speaking، Listening، Reading و Writing میشه. در حالی‌که تست تعیین سطح این سایت صرفا شامل سوالات چند گزینه‌ای گرامر و واژگانه. پس اگه توی تست تعیین سطح متوسط و پیشرفته سایت هم نمره کامل یا نزدیک به کامل بگیری، به این معنا نیست که در هر ۴ مهارت زبانی کامل هستی و نیازی به مطالعه و تصحیح دانش زبانیت نداری.

میشه قبل تست، زبان بخونم؟

بعضی زبان‌آموزا قبل از شرکت توی تست تعیین سطح، منابع آموزشیشون رو مطالعه می‌کنن و زبان می‌خونن که کار اشتباهیه! تست تعیین سطح یک تست کنکوری نیست. برای اینکه سطح واقعی شما مشخص بشه لازمه که بدون هیچ آمادگی قبلی در تست شرکت کنید، چون نتیجه‌ی تعیین سطحی که بعد از مطالعه زبانی انجام بشه نشون‌دهنده‌ی دانش کاربردی شما در زبان انگلیسی نیست. دانش کاربردی دانشیه که همیشه در ذهنتون هست. سطح واقعی شما در زبان انگلیسیه، سطحیه که بدون آمادگی قبلی نشون بدید. در عمل هم وقتی بخواید دانش زبانیتون رو در یه موقعیت واقعی به‌کار بگیرید، نمی‌تونید به مخاطب انگلیسی‌زبانتون بگید که یکم صبر کن تا برم کتاب‌های زبانم رو بخونم و برگردم! پس لطفا خودتون رو برای مواجه شدن با واقعیت آماده کنید و بدون هیچ مطالعه زبانی در تست تعیین سطح شرکت کنید.

سبد خرید