این قوانین چطور می‌توانند نتایج شگفت‌آوری در یادگیری زبان برایتان به‌بار بیاورند

آموزش زبان انگلیسی با پرفکت یور اینگلیش

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنند قانون برای آدم‌هایی است که خودشان عرضه انجام کاری را ندارند؟ اشتباه می‌کنید.

خیلی خوب می‌شد اگر می‌توانستید فقط بنشینید و هر چیزی دوست داشتید یاد بگیرید. درست است؟ مثلا هیچ زحمتی به خودتان ندهید و زبان انگلیسی را به طور کامل بیاموزید.

متاسفانه همان طور که می‌دانید این طوری نمی‌شود چیزی یاد گرفت. گاهی اوقات موقع یادگیری زبان حتی نمی‌دانید از کجا و با چه چیزی شروع کنید. اگر شما هم این مشکل را دارید بد نیست یک قانون در زندگی‌تان ایجاد کنید تا بتوانید این وضعیت را تغییر بدهید. شما با اجرای یکی دو قانون می‌توانید روند یادگیری زبان را برای خودتان به یک روند خودکار تبدیل کنید و پس از گذشت مدتی مثل 6 ماه تا یکسال نتیجه اثر مرکب را در یادگیری زبان مشاهده کنید و شگفت‌زده شوید. اگر از یکی دو قانون که خودتان برای خوتان وضع می‌کنید پیروی کنید همیشه در حال یادگیری خواهید بود و یادگیری زبان برای‌تان به کار بسیار ساده و لذت بخشی تبدیل خواهد شد.

بهترین قوانین آنهایی هستند که 3 ویژگی داشته باشند یعنی قابل اجرا، ساده و قابل اندازه‌گیری باشند.

شما باید مطمئن شوید قانونی را که انتخاب کرده‌اید به راحتی می‌توانید در برنامه زندگی‌تان بگنجانید و برای طولانی‌مدت آن را ادامه بدهید. همیشه برای چنین قوانینی از مثال غذا خوردن استفاده می‌کنم چون همه آدم‌ها این مسئله را درک می‌کنند. ببینید شما هرچقدر هم که سرتان شلوغ باشد یا حالتان بد باشد حتما هر روز در بدترین شرایط حداقل یک وعده غذا می‌خورید. اگر این کار یعنی خوردن غذا را متوقف کنید بعد از گذشت چند روز مطمئنا از بین خواهید رفت. شما باید یادگیری زبان را هم برای خودتان مثل برنامه غذایی دربیاورید. اگر این قانون خیلی پیچیده باشد بعد از چند بار اجرا کردن، آن را کنار خواهید گذاشت. مثلا اگر بگویید من حتما روزی یک ساعت زبان کار می‌کنم نمی‌توانید هر روز آن را اجرا کنید. یا اگر برای تمرین کردن زبان لازم باشد در جای خاصی باشید یا ساعت خاصی را به یادگیری اختصاص بدهید خودتان را محدود و کار را سخت می‌کنید. اما حتما یک زمانی را برای این کار مشخص کنید. درست مثل غذا خوردن که گاهی اگر مجبور شوید یک ساندویچ می‌خورید، گاهی به اندازه کافی وقت دارید و در یک رستوران غذا می‌خورید و دو ساعت آنجا می‌نشینید و گاهی بیمار هستید و به جای غذا به شما سرم وصل می‌کنند اما در هر صورت باید هر روز به بدنتان غذا برسانید. شما هم می‌توانید قانونی را که برای یادگیری زبان برای خودتان ایجاد می‌کنید به شکل برنامه غذا خوردن دربیاورید. اگر توانستید یک روز دو ساعت وقت بگذارید و روز دیگر فقط 5 دقیقه. مهم این است که هر روز بلااستثنا به شکلی وقتی را به یادگیری اختصاص بدهید. این کار اثر مرکب دارد و حتما بعد از گذشت مدتی متوجه تاثیر معجزه آسای این قانون خواهید شد. اکثر زبان آموزانی که یادگیری انگلیسی را یک کار غیرممکن می‌دانند مشکل‌شان این است که قانون و برنامه دائمی و هر روزه برای یادگیری ندارند و گهی تند و گهی خسته به یادگیری می‌پردازند. همین گهی تند و گهی خسته هم هر روزه نیست این باعث می‌شود مدام از نو شروع کنند و بعد از مدتی دلزده شوند. اگر هر روزی روزی 5 دقیقه را به یادگیری زبان اختصاص بدهید و این کار را به صورت مداوم طی چند ماه انجام بدهید اثری چند برابر زمانی خواهد داشت که تنها هفته‌ای یک روز و دو ساعت در آن روز را به یادگیری زبان اختصاص بدهید.

اگر نتوانید تاثیر قوانینی را که اجرا می‌کنید روی یادگیری‌تان بسنجید از کجا می‌خواهید بفهمید که به درد می‌خورند یا خیر.

چطور از قوانین در یادگیری استفاده کنید

برای اینکه به درستی از قوانین استفاده کنید باید ابتدا مشخص کید که مشکل‌تان چیست. آیا مشکل شما این است که مبتدی هستید و هنوز یادگیری زبان انگلیسی را به طور جدی شروع نکرده‌اید؟ پس از کتاب ۱ امریکن اینگلیش فایل شروع کنید.

آیا مشکل شما این است که قبلا انگلیسی یاد گرفتید و به اندازه‌ای بلد هستید که دیگر خودتان ادامه بدهید و نه حوصله رفتن به کلاس زبان را دارید و نه داشتن معلم خصوصی؟ می‌توانید یک برنامه جالب برای تقویت زبان‌تان داشته باشید و شروع کنید به تماشای سریال‌های انگلیسی زبان و همزمان مجله‌خوانی به زبان انگلیسی را امتحان کنید.

شاید هم مشکل‌تان این است که می‌خواهید زودتر در آزمون آیلتس شرکت کنید اما فرصت رفتن به کلاس‌های عمومی را ندارید یا وقت‌های خالی‌تان برای داشتن معلم خصوصی، زمان‌های متعارفی نیست و هیچ معلمی در آن زمان‌ها و طبق برنامه شما نمی‌تواند بهتان درس بدهد، برای اطلاعات بیشتر این پست را بخوانید.

شاید هم یادگیری زبان برایتان خسته‌کننده شده و باید یک هیجان شما را به یادگیری مجدد سوق بدهد ببینید چطور می‌شود تقریبا رایگان به خارج سفر کرد.

وقتی مشکل را مشخص کردید می‌توانید قانونی برای رفع این مشکل پیدا کنید.

نتایج را ارزیابی کنید

همان طور که قبلا اشاره کردم باید بتوانید نتیجه تلاش‌تان را اندازه بگیرید و مشاهده کنید تا بفهمید قانونی که دارید از آن پیروی می‌کنید قانون خوبی هست که بخواهید نگهش دارید یا خیر. می‌توانید قبل از شروع اجرای قانونی که برای خودتان وضع کرده‌اید موضوعی را مشخص کنید و شروع کنید به انگلیسی حرف زدن راجع به آن موضوع و صدایتان را با ذکر تاریخ ضبط کنید. یک موضوع دیگر انتخاب کنید و درباره‌اش به انگلیسی بنویسید و برای آن هم تاریخ بزنید و این فایل صوتی و متنی که نوشته‌اید را در جایی نگه دارید و به سراغ‌شان نروید و پس از 6 ماه اجرای هر روزه قانون‌تان دوباره درباره همان موضوع حرف بزنید و بنویسید و بعد دو نوشته و صدا را با هم مقایسه کنید. خودتان می‌توانید قضاوت کنید که آیا پیشرفت کرده‌اید یا خیر.

تعیین کنید که آیا باید همین قانون را ادامه بدهید یا قانون دیگری را جایگزین این قانون کنید. گاهی اوقات به اندازه کافی پیشرفت کرده‌اید و دیگر نیازی نیست قانونی را که شما را به پیشرفت رساند دنبال کنید آن وقت باید قانون جدیدی تعیین کنید.

همان طور که می‌بینید داشتن قانون برای یادگیری زبان باعث می‌شود یادگیری برایتان فوق‌العاده راحت شود اما حواس‌تان به یک سوء‌تفاهم باشد. بعضی‌ها تصور می‌کنند قانون داشتن و پیروی کردن از قوانین باعث می‌شود در تنگنا قرار بگیرند و آزادی‌شان را از دست بدهند البته که این تصور اشتباه است. حالا به قوانینی فکر کنید که می‌توانید از آنها برای یادگیری زبان استفاده کنید. آیا شما هم قانونی دارید؟ در بخش نظرات از قانون یا قوانین موفق خودتان برای ما بنویسید.

برگرفته از یونیورس آو مموری

سبد خرید