کاربردهای Can, Could, May, Might

آموزش زبان انگلیسی با پرفکت یور اینگلیش

به عنوان یک زبان آموز, حتما در context های مختلف مشاهده کرده اید که برای اجاره گرفتن و اجازه دادن Modal های Can, Could, May, Might را به کار می برند. اما احتمالا اطلاعات دقیقی درباره تفاوت کاربرد اینها ندارید.

توی کتاب گرامر جورج یول جمع بندی خوبی درباره کاربرد این چهار Modal برای اجازه دادن و اجاره گرفتن انجام شده.

از Can زمانی برای اجازه گرفتن استفاده می کنیم که توی موقعیت Casual و خودمونی باشیم. مثلا

Can I take this pen?

“اجازه دارم این خودکارو بردارم؟”

و در پاسخ میشود گفت yes, you can یا No, you can’t

اما مودال Could مودبانه تره. مثلا

Could I take this pen?

 اما در پاسخ نمی شه از could برای اجازه دادن استفاده کرد. Could برخلاف Can که هم برای اجازه دادن به کار میره و هم اجازه گرفتن, از Could فقط برای اجازه گرفتن میشه استفاده کرد. پس در پاسخ به
Could I take this pen?

نمیشه گفت No, you couldn’t یا yes, you could. میشه فقط گفت Yes یا No یا اینکه از Can استفاده کنیم. پس یه جمع بندی می کنم:

(Casual)
Can I take this pen?
Yes, you can.
No, you can’t.

(More polite)

Could I take this pen?
Yes.
No.
yes, you can.
No, you can’t.

از May در موقعیت های formal میشه برای اجازه گرفتن و اجازه دادن استفاده کرد. موقعیت هایی که به اصطلاح در اونها با مخاطب صنمی ندارید. از مثلا:

May I take this pen?

Yes, you may.
No, you may not.

و در پایان از Might بسیار به ندرت میشه برای اجازه گرفتن استفاده کرد و درست مثل could نمیشه ازش برای اجازه دادن یا اجازه ندادن استفاده کرد. مثلا:

Might I take this pen?
Yes.
No.
Yes, you may.
No, you may not.

اگه سطح زبان شما مبتدی و زیر B1 هست یعنی در حد A1 یا A2 بهتون توصیه می کنم برای مطالعه گرامر از پکیج های گرامر امریکن اینگلیش فایل که از سطح مبتدی تا پیشرفته دسته بندی شده هستن و اون ها رو به صورت دسته بندی شده آموزش دادم و تمریناتش رو به شکل تحلیلی حل کردم از اینجا تهیه کنید.

نمونه گرامر هایی که توی مجموعه امریکن اینگلیش فایل تدریس کردم رو میتونید اینجا مشاهده کنید برای سطح پایه و مبتدی از کتاب استارتر می تونید این و این و این نمونه رو تماشا کنید و از کتاب شماره یک امریکن اینگلیش فایل می تونید این و این و این نمونه گرامر رو تماشا کنید. و از کتاب شماره دو امریکن اینگلیش فایل می تونید این و این نمونه رو تماشا کنید. 
اگه سطح تون به B1 نزدیک یا بالاتر از B1 هست بهتون توصیه می کنم از پکیج گرامر ویژه آیلتس استفاده کنید. حتی اگه قصد شرکت در این آزمون رو هم نداشته باشید میتونید با استفاده از این پکیج که هم به صورت فایل های صوتی و ویدیویی و هم به صورت کتاب چاپی هست با کاربرد عملی گرامر آشنا بشید.

نمونه جلسات پکیج گرامر ویژه آیلتس رو میتونید از اینجا تماشا کنید. 

سبد خرید