آیلتس یا پی تی ای؟ مسئله این است!

آموزش زبان انگلیسی با پرفکت یور اینگلیش

اگر برای مهاجرت یا ادامه تحصیل در فکر شرکت در یک آزمون زبان انگلیسی هستید احتمالا به این فکر کرده‌اید که آیا بهتر است در آزمون PTE شرکت کنید یا IELTS؟

شایع شده است که آزمون‌های  PTE از آزمون‌های  IELTS ساده‌تر هستند. اما آیا این واقعیت دارد؟

پاسخ کوتاه به این سوال می‌شود خیر. سختی IELTS در مقایسه با PTE یکی است. هیچ یک از این تست‌ها از آن یکی ساده‌تر نیستند. هر دو درجه سختی یکسانی دارند و نیازمند این هستند که فرد شرکت‌کننده در آزمون‌ها دانش کافی در مورد فرمت این تست‌ها داشته باشد و همچنین مهارت‌های زبانی خود را به طور پایه‌ای و اساسی تقویت کند.

تنها تفاوت‌های حقیقی میان این دو تست اینها هستند:

  • آزمون PTE از طریق کامپیوتر برگزار می‌شود در حالیکه IELTS با کاغذ و مداد انجام می‌شود. (البته این مسئله دارد تغییر می‌کند!)
  • آزمون PTE بیست تسک مختلف دارد و کوتاه‌تر از آیلتس است اما آیلتس 5 تسک طولانی‌تر دارد.

اگر به این فکر می‌کنید که در آزمون IELTS شرکت کنید یا PTE این نکات را در نظر بگیرید:

آیلتس یا پی تی ای؟ آیا سواد کامپیوتری دارید؟

اگر سواد کامپیوتری ندارید در آزمون آیلتس شرکت کنید زیرا تعدادی از تسک‌های پی تی ای نیازمند سواد کامپیوتری هستند. برای جوان‌ها این اصلا مسئله‌ای نیست اما برای افراد مسن احتمالا بهتر است در آزمون آیلتس شرکت کنند.

آیا لهجه عجیب و غریبی دارید؟

اگر در پاکستان بزرگ شدید بعد به استرالیا مهاجرت کردید و سپس به انگلستان، بهتر است در آزمون آیلتس شرکت کنید نه پی تی ای چون اگزمینری که یک انسان باشد نه کامپیوتر، بهتر می‌تواند لهجه شما را درک کند. البته اگر واضح صحبت کنید دیگر فرقی ندارد در کدام آزمون شرکت کنید. اگر در آزمون پی تی ای شرکت کردید و نمره پایینی در بخش اسپیکینگ گرفتید و oral fluency تان کم بود بهتر است این بار در آزمون آیلتس شرکت کنید چون در این آزمون اگزمینرها به شنیدن انواع مختلف لهجه‌ها عادت دارند.

آیا برای دریافت نتیجه آزمون عجله دارید؟

اگر عجله دارید در آزمون PTE شرکت کنید. سرعت پی تی ای در اعلام نتایج فوق العاده بالا است.

اگر وقت کمی برای آمادگی دارم در کدام آزمون شرکت کنم آیلتس یا پی تی ای؟

اگر وقت‌تان کم است بهتر است در هیچ یک از این دو تست شرکت نکنید.

خلاصه اینکه اگر تصور می‌کنید آزمون PTE از آزمون IELTS ساده‌تر است اشتباه می‌کنید و ممکن است ناامید شوید. این دو آزمون مثل مانع عمل می‌کنند و هر دو به یک اندازه سخت هستند و این دلیل منطقی دارد. دلیلش این است که دانشگاه‌هایی که می‌خواهید در آنها تحصیل کنید و کشورهایی که می‌خواهید به آنها مهاجرت کنید می‌خواهند مطمئن شوند که شما به اندازه کافی در استفاده از زبان انگلیسی مهارت دارید.

سبد خرید